Β’Εθνική μπάσκετ: Μπήκε με το δεξί ο Έσπερος Λαμίας, 86 – 63 τον Γ.Α.Σ. Μελίκης (φώτο)

66 0

Ρεπορτάζ: Ντίνος Καρανίκας
Για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος στην Β’ Εθνική μπάσκετ και τον 3ο όμιλο, ο Έσπερος Λαμίας μπήκε… με το δεξί, επικρατώντας δίκαια του Γ.Α.Σ. Μελίκης με 86-63 στο Χαλκιοπούλειο το απόγευμα της Κυριακής (17/10).

Οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη στο δεύτερο ημίχρονο όπου έδειχνε να κρίνεται το παιχνίδι έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ με σταθερή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση. Η ομάδα της Μελίκης έδειξε ανταγωνιστικό πρόσωπο και στο πρώτο μέρος ενώ είχε μείνει πίσω στο σκορ με 10 πόντους (34-24) κατάφερε να μειώσει στο καλάθι και στο 37-35 υπέρ του Έσπερου, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Έσπερου που με επιμέρους σκορ 28-11 ξέφυγε στο 30′ με 65-46, σφραγίζοντας σχεδόν την νίκη. Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η τέταρτη περίοδος με τον Έσπερο να φτάνει στη νίκη με τελικό σκορ 86-63!

Για τους γηπεδούχους κορυφαίος ο Πάππος με 19 πόντους και ακολούθησαν οι Ρουμελιώτης με 14, Τεπετίδης με 13, Παπαργυρόπουλος με 12 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Καλογεράτος με 22 πόντους και ο Μανούσος με 19.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Ξέρας-Μπούγλος Π.-Μπούγλος Ι.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 37-35, 65-46, 86-63.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης Ι.-Τσουκαλαδέλης): Λάππας 2, Τσεσμετζίδης 2, Στεφάνου 6, Ρουμελιώτης 14 (2), Ευθυμίου 2, Φύκας 9 (1), Πάππος 19 (1), Τεπετίδης 13 (1), Νέστωρας 2, Παπαργυρόπουλος 12 (1), Μαγγελάκης, Αργύρης 5 (1).

ΜΕΛΙΚΗ ΓΑΣ (Ασλανίδης): Ντόβας, Μπαρζού 10, Μωϋσίδης 6 (2), Καλογεράτος 22 (3), Αμανατίδης, Κυριάκου 1, Τζιοβάρας 2, Μανούσος 19, Εσέρπογλου, Πεϊμανίδης 3, Αλευρίδης, Ρογγότης.