«Τρίποντο» για τον Παναθηναϊκό, 1-0 τον Απόλλωνα στη Ριζούπολη

146 0

Με ένα σπουδαίο «τρίποντο» έφυγε την Τετάρτη από τη Ριζούπολη ο Παναθηναϊκός.

Οι «πράσινοι», αν και αγωνίστηκαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του β’΄ημιχρόνου με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Ζαγαρίτη στο 53′,  επιβλήθηκαν με 1-0 του Απόλλωνα, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της -εμβόλιμης- 15ης αγωνιστικής της Super League, επιστρέφοντας έτσι στις νίκες, μετά από δύο αγώνες.

Το γκολ που έκρινε το ματς το πέτυχε ο Φώτης Ιωαννίδης, ο οποίος άρπαξε την ευκαιρία που του έδωσε ο Μπόλονι από τα… μαλλιά και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μέσω VAR ακυρώθηκαν δύο πέναλτι κι ένα γκολ των γηπεδούχων.

Ο αγώνας

Mε εκπλήξεις παρέταξε το «τριφύλλι» ο Μπόλονι, ξεκινώντας στη βασική ενδεκάδα τους Αθανασακόπουλο και Ιωαννίδη.

Μάλιστα ο δεύτερος δικαίωσε τον Ρουμάνο για την επιλογή του να του δώσει φανέλα βασικού, καθώς στο 20ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους «πράσινους».

Στο 28ο λεπτό ο γκολκίπερ του «τριφυλλιού» βγήκε να διώξει την μπάλα προ του Ιωαννίδη αλλά τον βρήκε με δύναμη. Ο διαιτητής έδειξε αρχικά πέναλτι, με τους δύο ποδοσφαιριστές να πέφτουν στο χορτάρι, μετά τη σφοδρή τους σύγκρουση.

Ο Ιωαννίδης, που είχε χτυπήσει στον αυχένα και το κεφάλι, έδειχνε αρχικά να έχει χάσει τις αισθήσεις του. Εντούτοις στη συνέχεια τις ανέκτησε και, αφού του τοποθετήθηκε κολάρο, μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο για το πλησιέστερο ιατρικό κέντρο.

Από τη μεριά του ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού χτύπησε στο κεφάλι έχοντας αιμορραγία στη μύτη, ωστόσο συνεχίζει στο ματς, παρά το γεγονός ότι έδειχνε αρκετά ζαλισμένος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο διαιτητής, βλέποντας τη φάση στο VAR, πήρε πίσω την απόφασή του για το πέναλτι, καθώς πριν τη σύγκρουση των δύο παικτών υπάρχει χέρι του επιθετικού των γηπεδούχων. Η πρώτη εκτίμηση για τον Ιωαννίδη κάνει λόγο για διάσειση.

Στο 53ο λεπτό ο διαιτητής Κουτσιάυτης έδωσε πέναλτι στη σύγκρουση του Ζαγαρίτη με τον Τσιλούλη, όταν ο δεύτερος πήγε να μπει στην περιοχή.

Μετά τη χρήση του VAR ο ρέφερι πήρε πίσω την απόφαση του για το πέναλτι, έδωσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και έδειξε κίτρινη κάρτα στον Ζαγαρίτη.

Αυτή ήταν η δεύτερη για τον παίκτη του Παναθηναϊκού, ο οποίος αποβλήθηκε, αφήνοντας τους «πράσινους» με 10 παίκτες για το υπόλοιπο του ματς.

Στο 77ο λεπτό η «ελαφρά ταξιαρχία» έφτασε στην ισοφάριση με τον Μπεντενέλι, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε, καθώς μετά από έλεγχο της φάσης στο VAR, υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Ντάουντα στο ξεκίνημα.

Απόλλων Σμύρνης-Παναθηναϊκός 0-1

Γκολ: 20′ Ιωαννίδης (Παναθηναϊκός)

Κίτρινες: Τσιλούλης (Απόλλων), Ζαγαρίτης (Παναθηναϊκός), Αλεξανδρόπουλος (Παναθηναϊκός), Σλίβκα (Απόλλων), Μπαξεβανίδης (Απόλλων), Καρλίτος (Παναθηναϊκός)

Κόκκινες: 53′ Ζαγαρίτης (Παναθηναϊκός)

Δοκάρια:

Aπόλλων Σμύρνης: Βέρχουστ, Μπρούσιτς (70′ Χουχούμης), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Κολ, Ιωαννίδης (34′ λ.τ. Ντάουντα), Μπεντινέλι, Σλίβκα, Φερνάντεζ (70′ Μουνιέ), Τσιλούλης.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουάνκαρ, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Ζαγαρίτης, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης (73′ Μολό), Αθανασακόπουλος (80′ Αϊτόρ), Ιωαννίδης (85′ Μαυρομμάτης), Μακέντα (80′ Καρλίτος)