Στον τελικό του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός, 3-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα

82 0

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στον μεταξύ τους αγώνα ρεβάνς για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, που διεξήχθη τη Μεγαλη Τετάρτη στο «Γ. Καραϊσκάκης» και σε συνδυασμό με το 1-1 στους «Ζωσιμάδες», πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό.

Ο αγώνας

Η ομάδα του Γιαννίκη απείλησε πρώτη στο 4ο λεπτό με τον Ελευθεριάδη, ο οποίος έκανε το σουτ, βλέποντας τον Σα να μπλοκάρει την μπάλα.

Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός είχε τρεις καλές φάσεις στο ξεκίνημα του ματς, με τους Μασούρα και Ελ Αραμπί, ωστόσο ο Λοντίγκιν με τις επεμβάσεις του εμπόδισε τους Πειραιώτες να σκοράρουν.

Στο 25ο λεπτό καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων από τον Πολωνό ρέφερι, Πάβελ Ρατσκόφσκι για χέρι του Πίρσμαν μέσα στην περιοχή, έπειτα από σουτ του δραστήριου, Μπρούμα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελ Αραμπί, ο οποίος νίκησε τον γκολκίπερ των Ηπειρωτών, κάνοντας το 1-0 για τους «ερυθρόλευκους».

Στο 41ο λεπτό οι Πειραιώτες διπλασίασαν τα τέρματά τους και πάλι με τον Μαροκινό φορ. Μετά από σουτ του Καμαρά έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Ελ Αραμπί, ο οποίος άδειασε τον Σάλιακα και εκτέλεσε με το αριστερό τον Λοντίγκιν.

Στο 47ο λεπτό ο Ολυμπιακός έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει το 3-0. Μετά από ασυνεννοησία των Λοντίγκιν και Εραμούσπε, η μπάλα στρώθηκε στον Ελ Αραμπί, ο οποίος δεν κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα, καθώς ο αμυντικός του ΠΑΣ έδιωξε με το γόνατο σε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι σκόραραν, μπαίνοντας εκ νέου στο παιχνίδι της πρόκρισης, όταν ο Καρτάλης με σουτ νίκησε τον Σα.

Αυτό το γκολ τόνωσε την αυτοπεποίθηση των Ηπειρωτών, οι οποίοι στο 53′ έφτασαν μία ανάσα από το 2-2.

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Καρτάλη από τα δεξιά, ο Παντελάκης έπιασε την κεφαλια, με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σα.

Πάντως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και στο 56′ έφτασε στο 3-1, με τον Ελ Αραμπί να τροφοδοτεί τον Μπρούμα, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Λοντίγκιν από το ύψος του πέναλτι.

Στη συνέχεια ο Μπρούμα σε διάστημα λίγων λεπτών σπατάλησε τρεις μεγάλες ευκαιρίες (64′, 65′, 67′) για να κάνει το 4-1, ωστόσο στην πρώτη και στην τρίτη περίπτωση έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ, ενώ ενδιάμεσα νικήθηκε από τον Λοντίγκιν.

Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα 3-1

Γκολ: 26′ πεν., 41′ Ελ Αραμπί (Ολυμπιακός), 51′ Καρτάλης (ΠΑΣ), 56′ Μπρούμα (Ολυμπιακός)

Κίτρινες: Πίρσμαν (ΠΑΣ), Ανδρούτσος (Ολυμπιακός), Χολέμπας (Ολυμπιακός), Σεμέδο (Ολυμπιακός), Παντελάκης (ΠΑΣ)

Κόκκινες:

Δοκάρια:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά (84′ Σίλβα), Καμαρά (71′ Μπουχαλάκης), Μπρούμα (71′ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί (84′ Χασάν), Μασούρας.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε (69′ Κάργας), Πίρσμαν, Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Ελευθεριάδης, Καρτάλης, Παμλίδης. Μιλιντσεάνου (69′ Λώλης)

Διαιτητής είναι ο Πάβελ Ρατσκόφσκι, με βοηθούς τους Ράντοσλαβ Σιέτζκα και Άνταμ Κούπσικ. Τέταρτος θα είναι ο Αριστομένης Κουτσιαύτης και στο VAR ο Ολλανδός Πολ Φαν Μπέκελ με τον Πολωνό Ντόμπρινιν Ζμπίγκνιεβ.