ΠΑΣ Λαμία: Βελτιωμένος και αποτελεσματικός στην επανάληψη, 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα (φώτο)

131 0

Το εντός έδρας παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα αποτέλεσε το τέταρτο τεστ του ΠΑΣ Λαμία στο πλαίσιο της προετοιμασίας του ενόψει της νέας σεζόν. Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, ανεβάζοντας την απόδοσή της στο β΄ ημίχρονο, επικράτησε με 2-0 και πανηγύρισε την πρώτη φιλική νίκη της.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο κινητικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο δημιούργησαν μια ευκαιρία με το Λώλη. Συγκεκριμένα στο 8΄ μέσα από τη μικρή περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Γκαραβέλη.

Στο 27΄ από τη σέντρα του Γκαρντάφσκι, η μπάλα έφτασε στο Λώλη που σούταρε άουτ χάνοντας την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την ομάδα των Ιωαννίνων, που ήταν πιο δραστήρια και απειλητική στο πρώτο ημίχρονο.

Η Λαμία δυσκολεύτηκε αρκετά να δημιουργήσει ευκαιρίες και η μοναδική στιγμή που απείλησε στο πρώτο μέρος του ματς, ήταν η κεφαλιά του Τζανετόπουλου, που έφυγε αρκετά μέτρα άουτ.

Στο 39΄ το ματς διακόπηκε όταν υπήρξε ένταση ανάμεσα στον Πίρσμαν και το Μανούσο. Ο διαιτητής Παπακωνσταντίνου ζήτησε από τους προπονητές να αντικαταστήσουν τους δύο παίκτες, ενώ στον αγωνιστικό χώρο μπήκε και ο ιδιοκτήτης της ΠΑΕ ΠΑΣ Λαμία, Πανουργιάς Παπαϊωάννου για να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο  άλλαξε προς το καλύτερο η εικόνα της ομάδας του Μιχάλη Γρηγορίου. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, όταν ο Παντελάκης ανέτρεψε το Ρόμανιτς. Ο Παπακωνσταντίνου έδειξε την άσπρη βούλα και ο Σέρβος, που ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος. Νίκησε τον Αθανασίου από τα 11 μέτρα κι έδωσε το προβάδισμα στη Λαμία με 1-0 στο 51΄.

Ο ΠΑΣ Λαμία εμφάνισε σημάδια διάθεσης για καλό ποδόσφαιρο με δημιουργία ευκαιριών  στην επανάληψη πλησίασε και σε δεύτερο γκολ, τρία λεπτά μετά. Στο 54΄ από τη σέντρα του Σαραμαντά, ο Ρόμανιτς έκανε την κεφαλιά και η μπάλα άουτ. Έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα προσωπικά του γκολ και της ομάδας του.

Στο 79΄ ο Τσούκαλος σούταρε έξω από την περιοχή του Αθανασίου με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βλαχομήτρος με σουτ στην κίνηση, έπειτα από το φάουλ που εκτέλεσε ο Γκέντσογλου, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Αμέσως μετά ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε να μειώσει το σκορ με σουτ του Σιόντη που πέρασε άουτ και με σουτ του Λιάσου που μπλόκαρε ο Γκαραβέλης.

Στην τελευταία φάση του ματς ο Νικολόπουλος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ για τη Λαμία από πλάγια θέση και ο Αθανασιου μπλόκαρε την μπάλα.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Βύντρα, Σαραμαντάς, Προβυδάκης, Τζανδάρης, Παλαβαντισβίλι, Μανούσος, Καραμάνος, Ταϊρόν.

Αγωνίστηκαν και οι: Ρόμανιτς, Νούνιες, Γκέντσογλου, Μανουσάκης, Μαζουλουξής, Τσούκαλος, Σκόνδρας, Μαρτίνεθ, Τρούμπουλος, Βλαχομήτρος, Μαργαρίτης, Νικολόπουλος.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν (42΄ Πήλιος), Ντομίνγκεθ, Καραχάλιος (45΄ Λιάσος), Γκαρντάφσκι, Σνάιντερ, Λώλης, Περέα.

Αγωνίστηκαν και οι: Αθανασίου, Μπρένερ, Παντελάκης, Πήλιος, Λιάσος, Κύρκος, Μιλιντσεάνου, Γροσδάνης, Καραγιάννης, Οικονομόπουλος, Σιόντης.

*Το παρών στο γήπεδο έδωσαν αρκετοί φίλαθλοι του ΠΑΣ Λαμία ενώ να σημειωθεί πως στη φθιωτική πρωτεύουσα ήρθε και ο μεγαλομέτοχος του ΠΑΣ Γιάννινα Γιώργος Χριστοβασίλης ώστε να παρακολουθήσει από κοντά το φιλικό παιχνίδι.

Το επόμενο φιλικό παιχνίδι για τον ΠΑΣ Λαμία είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή (8/8) με αντίπαλο τον Ιωνικό στο ΔΑΚ «Αθ. Διάκος»

Ο μεγαλομέτοχος ΠΑΣ Γιάννινα Γιώργος Χριστοβασίλης στα επίσημα του ΔΑΚ «Αθ. Διάκος»