Κύπελλο βόλεϊ γυναικών: Προκρίθηκε κερδίζοντας το χρυσό σετ ο ΑΟ Λαμίας

68 0

Στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας Βόλεϊ  Γυναικών προκρίθηκε ο ΑΟ Λαμίας.

Μπορεί η ομάδα του Ηλία Αγγέλη να ηττήθηκε με 3-0 από τον Αίαντα στον Εύοσμο, όμως κατέκτησε το χρυσό σετ με 15-6 και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Η κλήρωση των προημιτελικών θα διεξαχθεί την Κυριακή (4/4, 12:00) στα γραφεία της ΕΟΠΕ.

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 7-7. Ο ΑΟΛ προηγήθηκε με 7-9, όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον Αίαντα. Η ομάδα του Ευόσμου με ένα σερί 5-0 πήρε το προβάδισμα με 12-9. Οι γηπεδούχες συνέχισαν σε αυτό το ρυθμό προηγήθηκαν με 16-11 και 21-16 και έκαναν το 1-0 κατακτώντας το σετ με 25-18.

Στο ίδιο μοτίβο και στο 2ο σετ. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 9-9. Ο Αίας ανέβασε την απόδοσή του, προηγήθηκε με 16-12, 22-15 και έφτασε στο 2-0 κατακτώντας το σετ ξανά με 25-18.

Με το μυαλό στο χρυσό σετ ο ΑΟ Λαμίας δεν πρόβαλε ιδιαίτερη αντίσταση στο 3ο σετ. Ο Αίας προηγήθηκε με 13-6 και 19-12 και έφτασε εύκολα στο 3-0 με 25-17.

Ο ΑΟ Λαμίας μπήκε δυνατά στο χρυσό σετ και προηγήθηκε με 0-3, αναγκάζοντας τον Κώστα Παπαδημητρίου να πάρει τάιμ άουτ. Τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη εμφανίζοντας αισθητή βελτίωση σε μπλοκ-άμυνα και με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στην επίθεση προηγήθηκαν με 5-11, 6-14 και με τη Νούσια να πετυχαίνει τον τελευταία πόντο πήραν το σετ με 6-15 και την πρόκριση για τα προημιτελικά.