Α’ Φθιώτιδας: Ευρυτανικός – Ολυμπιακός Λαμίας 0-4 – Επίδειξη δύναμης και ποιότητας (φώτο)

289 0

Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Φθιώτιδας το Σάββατο (25/9) – Το παρόν στο γήπεδο των Ευρυτάνων έδωσε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Φθιώτιδας κ.κ. Συμεών και ο αντιδήμαρχος αθλητισμού, εμπορίου και επιχειρηματικότητας Δήμου Λαμιέων, Παναγιώτης Φώσκολος.

Στο γήπεδο των Ευρυτάνων ο Ολυμπιακός Λαμίας επιβεβαίωσε από την πρεμιέρα τον τίτλο του φαβορί για την άνοδο στην Γ’ Εθνική. Οι παίκτες των Σπ. Λέντα και Δ. Αποστολόπουλου μπήκαν αποφασιστικά στο ματς ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ για να πάρουν την κυριαρχία στο παιχνίδι. Στα πρώτα πέντε λεπτά ευτύχησαν οι ”ερυθρόλευκοι” να σημειώσουν δύο τέρματα (3′, 5′) με τον Καυκιά. Ο Ευρυτανικός με πολλά νέα πρόσωπα στην ομάδα μην έχοντας την απαραίτητη εμπειρία προσπάθησε όσο το δυνατό καλύτερα για μια καλή εμφάνιση. Οι παίκτες του Γιάννη Νερολή θα μπορούσαν να μειώσουν στο σκορ στο 42′ όταν από πλεονεκτική θέση ο Παλιαλέξης πλάσαρε με τον Τσάμη να μπλοκάρει. Στο 40′ με εκτέλεση πέναλτι ο Λέντας Ν. έγραψε το 0-3 για τον Ολυμπιακό Λαμίας. Το 0-3 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στο αποδυτήρια για την αναύπαυλα.

Λίγο πριν την σέντρα του δεύτερου ημιχρόνου ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Φθιώτιδας κ.κ. Συμεών μοίρασε τις ευχές του για καλή ποδοσφαιρική χρονιά στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων βγάζοντας παράλληλα μαζί τους μια αναμνηστική φωτογραφία.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Ολυμπιακός Λαμίας βρήκε κι άλλο γκολ με τον Καυκιά ο οποίος εξελίχθηκε πρωταγωνιστής της αναμέτρησης πετυχαίνοντας χατ – τρικ με τέρμα στο 65′ διαμορφώνοντας το τελικό 0-4. Στο 75′ ο Ευρυτανικός ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Λασπιά από τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων με τον διαιτητή κ. Κολορίζο να συνεχίζει το παιχνίδι.

Οι συνθέσεις:
ΕΥΡΥΤΑΝΙΚΟΣ (Γιάννης Νερολής): Στεργίου, Βαρυπάτης, Στοφόρος, Κακάβας (46′ Μεϊδάνης) Μούτσελος, Γκούρλιας, Λασπιάς, Χρυσαφόπουλος (62′ Γκούρλιας Σ), Κυρμίτσης, Μαγκλάρας (66′ Χειλάς), Παλιαλέξης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σπ. Λέντας – Δ. Αποστολόπουλος): Τσάμης, Νταλταρής, Καυκιάς, Αυγουστάτος (69′ Μητσόπουλος), Παπακώστας, Ζήσιμος (39′ λ.τ. Ευαγγελόπουλος), Μπουγιώτας, Κραβαρίτης (70′ Καμίδης), Λέντας Ν., (71′ Λέντας Δ.), Βαρυπάτης (74′ Χριστοφή), Μπαγινέτας

Δείτε φωτογραφικά στιγμιότυπα από το radio – net.gr

Τα αποτελέσματα (1η αγωνιστική):

Μαλεσίνα-Οπούντιος Μαρτίνου 5-1 (2’ Στεργίου, 5’/81’ Πέππας, 28’/91’ Τσοπανέλης-19’ Μαλέρδος)

Καλύβια-Άρης Αγίου Κωνσταντίνου 4-1 (14’ πεν./31’ πεν. Τσιγκόλης, 18’ Κουρκουλιώτης, 90+ Τσιάτσος-68’ Τσαπραΐλης)

Ευρυτανικός-Ολυμπιακός Λαμίας 0-4 (3’/5’/68’ Καυκιάς, 38’ πεν. Λέντας)

Αστέρας Σταυρού-Δάφνη Λιβανατών 0-1 (46’ Θ. Αντωνίου)

Στυλίδα-Ηράκλεια 7-2 (12’/14’/45’ Χρ. Βαρυπάτης, 70’/77’ Λαΐνας, 82’/84 Φίκου -15’ Αλά, 80’ Νάσιος)

Νίκη Αγίας Παρασκευής-Προοδευτική Λάρυμνας 3-4 (33’/47’/75’ Μπλάνης-43’ Ρούσσης,62’ Γκερπινής, 80’ Παπαδάκης, 91’ Δέδες)

Ρεπό: Ρεγγίνι