Home / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Γ’ Εθνική γυναικών: Νηρηίδες Φθίας-Απολλωνίδες Ερέτριας 2-1

Γ’ Εθνική γυναικών: Νηρηίδες Φθίας-Απολλωνίδες Ερέτριας 2-1

Γ’ Εθνική ποδοσφαίρου γυναικών:
Νηρηίδες Φθίας-Απολλωνίδες Ερέτριας 2-1
<< Νικηφόρο ξεκίνημα στη πρεμιέρα >>
Ρεπορτάζ: Ντίνος Καρανίκας

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου των Νηρηίδων Φθίας κερδίζοντας 2-1 τις Απολλωνίδες Ερέτριας. Το ματς έγινε στο Ενωσιακό γήπεδο Φθιώτιδας για την πρεμιέρα του γυναικείου πρωταθλήματος Γ΄Εθνικής. Για τη λαμιώτικη ομάδα το σκορ άνοιξε η Καραντζίκου στο 40′ με το 1-0 να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.  Στην επανάληψη και στο 48΄ οι Απολλωνίδες Ερέτριας έφεραν το ματς στα ίσα (1-1) με τέρμα της Τασούλα.  Το νικητήριο γκολ για τις Νηρηίδες σημείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι η Νέλλα στο 87ο λεπτό (2-1).  Με παίκτη λιγότερο ολοκλήρωσαν το ματς οι Απολλωνίδες Ερέτριας λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) της Κουμπιά για διαμαρτυρία.
Διαιτητής ήταν ο κ. Κουφογιάννης με πρώτο βοηθό την κ. Κουτρογιάννη και δεύτερο βοηθό τον κ. Βαρζακάνο από την ΕΠΣ Φωκίδας.
Οι δηλώσεις
Βασίλης Κατσαβριάς (προπονητής Νηρηίδων Φθίας): <<Ήταν ένα αγχωτικό ματς δεν ήμασταν καλοί. Τα κορίτσια είχαν άγχος. Η εμφάνιση είναι κάτω του μετρίου περιμένω πολύ περισσότερα από αυτά τα κορίτσια. Έχουν προσδοκίες. Βέβαια έχουμε πάρα πολλές απουσίες αθλητριών. Δεν είμαστε τόσο δυνατοί όσο πέρυσι παρ΄ολα αυτά από τη περσινή μας πορεία ότι κάναμε πιστεύω θα το κρατήσουμε και φέτος και δεν θα παραδοθούμε αμαχητί σε κανέναν αγώνα. Ήταν ένα παιχνίδι δύσκολο. Ήταν μια ομάδα δύσκολη όπως και πέρυσι μας δυσκόλεψε και φέραμε ισοπαλία. Τέλος καλό όλα καλά. Θέλω να ευχηθώ καλό πρωτάθλημα. Τα κορίτσια να είναι υγιείς πάνω απ΄όλα και καλή πορεία εύχομαι στην αντίπαλη ομάδα της Ερέτριας. Οι στόχοι φέτος των Νηρηίδων είναι να παίξουν τα κορίτσια καλό ποδόσφαιρο να το ευχαριστηθούν πάνω απ’όλα και από εκεί και πέρα να προωθήσουμε κάποια μικρά κορίτσια που πέρυσι δεν είχαν καθόλου συμμετοχή. Να πάρουν εμπειρίες ώστε του χρόνου να είναι ακόμα καλύτερες. >>

Νίκος Μπιμπίκας (προπονητής Απολλωνίδων Ερέτριας): << Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και κρίθηκε στις στατικές φάσεις. Έγινε ένα πέναλτι στο τέλος το έδωσε ο διαιτητής και χάσαμε το παιχνίδι. Εμείς είμαστε μια νεανική ομάδα. Από τη περσινή ομάδα λείπουν οκτώ παίκτριες. Προσπαθούμε για το καλύτερο μέσα στους αγωνιστικούς χώρους να ανταποκριθούμε σε οτιδήποτε γίνει. Μπορούμε φέτος να κάνουμε το κάτι παραπάνω για αυτό είμαι στεναχωρημένος. Θεωρώ ότι το Χ ήταν το δίκαιο αποτέλεσμα. Κρίθηκε πάνω σε μια φάση την οποία έδωσε πέναλτι ο διαιτητής. Ποδόσφαιρο είναι αυτό συνεχίζουμε δεν έχουμε κάτι άλλο να κάνουμε. Δουλειά και τίποτε άλλο. Στόχος μας είναι να πάμε για το πρωτάθλημα κακά τα ψέματα έχουμε τη δυνατότητα. Βέβαια δεν γνωρίζουμε τις άλλες  ομάδες του ομίλου μας. Απλώς χάνουμε παιχνίδι στις λεπτομέρειες τίποτε άλλο. Συγχαρητήρια και στις Νηρηίδες Φθίας είναι πολύ καλή ομάδα τη γνωρίζαμε από πέρυσι. Γίνεται μια καλή δουλειά κι εμείς κάνουμε το ίδιο. >>

Οι συνθέσεις
ΝΗΡΗΙΔΕΣ ΦΘΙΑΣ (Βασίλης Κατσαβριάς): Υφαντή Β., Μπούκη, Καραούλη, Τσούτσικα, Παπαγεωργίου, Κοντομάρη (90′ Χονδρογιάννη), Κατσαούνου, Ανδρεοπούλου, Καραντζίκου, Νέλλα, Υφαντή Ηλ (66′ Πανάκη).

ΑΠΟΛΛΩΝΙΔΕΣ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Νίκος Μπιμπίκας): Χατζηστάμου, Γκαλιμανά (64′ Μπερέτη), Μπαρόλα (67′ Κανεδάκη), Τσιφλάκου (84′ Μπασούκου), Σταματάκου, Τσαραντάνη, Κουμπιά, Καραγκού, Παππά, Τασούλα, Τζαφέρη.