Πέμπτη , 14 Δεκέμβριος 2017
Home / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Γ’ Εθνική μπάσκετ: Έσπερος Λαμίας-Ερμής Σχηματαρίου 71-76

Γ’ Εθνική μπάσκετ: Έσπερος Λαμίας-Ερμής Σχηματαρίου 71-76

Ρεπορτάζ: Ντίνος Καρανίκας

Νικητής ο Ερμής Σχηματαρίου στο Στερεοελλαδίτικο ντέρμπι απέναντι στον Έσπερο Λαμίας σήμερα το απόγευμα στο Χαλκιοπούλειο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα σε ένα παιχνίδι ιδιαίτερα συναρπαστικό που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ερμής Σχηματαρίου μπήκε περισσότερο συγκεντρωμένος σε σχέση με τον Έσπερο Λαμίας καταφέρνοντας να πάρει διαφορά 8 πόντων (2-10). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βελτιώσουν κάπως την άμυνα τους βρήκαν σκορ όμως στο τέλος της πρώτης περιόδου έμειναν πίσω στο σκορ κι αυτή να λήγει 19-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Έσπερος Λαμίας έβγαλε αποτελεσματικότητα μέσα στο παιχνίδι του, ανέβασε απόδοση βρίσκοντας παράλληλα καλύτερο ρυθμό. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τους Λαμιώτες να προηγούνται 36-34. Στο τρίτο δεκάλεπτο κι ενώ ο Έσπερος Λαμίας προηγήθηκε με διαφορά 7 πόντων έμεινε πίσω στο σκορ καθώς ο Ερμής Σχηματαρίου έχτισε σερί 11-0 γυρίζοντας το ματς από το 53-46 σε 53-57.  Το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό θρίλερ και οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ. Ο Έσπερος προηγήθηκε 65-69 (+4) δεν κράτησε το επιμέρους σκορ και έτσι ο Ερμής Σχηματαρίου προσπέρασε στο σκορ με 70-69. Οι 1/2 βολές του Κώνστα έκαναν το 70-71. Στη συνέχεια ο Γκρινιάρης κι αυτός με 1/2 βολές έκανε το 71-72. Ο Πανταζής κι αυτός με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στον Ερμή 71-73. Το τελικό 71-76 που χάρισε τη νίκη στο Σχηματάρι με τρεις ελεύθερες βολές διαμόρφωσε ο Πανταζής.
Για τον Έσπερο Λαμίας ξεχώρισε ο Σέττος με 19 πόντους και για τον Έσπερο Λαμίας ο Πανταζής με 22 πόντους.
Οι δηλώσεις
Γιάννης Σοφογιάννης (προπονητής Έσπερου Λαμίας): << Να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του Σχηματαρίου για τη νίκη της εδώ. Να πετύχει τους στόχους της στο υπόλοιπο πρωτάθλημα. Θεωρώ ότι σήμερα κάναμε ένα βήμα πίσω. Δεν είναι τόσο για το αποτέλεσμα αλλά στο ότι δεν ήμασταν καθόλου καλοί στη διάρκεια του αγώνα. Δεν είχαμε καθόλου συγκέντρωση από το πρώτο δευτερόλεπτο. Προφανώς η νίκη της προηγούμενης εβδομάδας αντί να μας ωφελήσει μας πήγε λίγο πίσω. Θεωρήσαμε ότι θα γινόταν κάτι στο τέλος και θα κερδίζαμε. Είχαμε τις ευκαιρίες μας βέβαια αλλά ούτε εκεί ήμασταν συγκεντρωμένοι για να πάρουμε τη νίκη που δεν μας άξιζε. Εμείς έχουμε βαπτιστεί φαβορί από τον κόσμο. Όλες οι ομάδες μέσα και έξω που παίζουμε λένε πως ήμαστε φαβορί. Το δεχόμαστε τον χαρακτηρισμό και όλα φαίνονται μέσα στο γήπεδο. Αν μπορέσουμε να το αντέξουμε αυτό να καταφέρουμε να κάνουμε κάτι καλό στο τέλος. Έχουμε κάνει αρκετές νίκες στο προηγούμενο διάστημα και κοιτάμε τη συνέχεια. Και κάτι τελευταίο εμείς εδώ ότι και να γίνεται για διαιτησία δεν μιλάμε ποτέ. Ποτέ δεν μας αδικούν, πότε δεν μας αδίκησαν και πάντα οι διαιτητές θα είναι οι καλύτεροι. >>

Γιάννης Τσαούσης (προπονητής Ερμή Σχηματαρίου): <<Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια που έκαναν και πήραν μια νίκη σε μια δύσκολη έδρα απέναντι σε μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Το φανερώνει και η βαθμολογική της θέση. Είναι μια νίκη που θα μας βοηθήσει στη συνέχεια. Ο στόχος της ομάδας είναι να παραμείνουμε γρήγορα στη κατηγορία. Γιατί μετά από 10 χρόνια είναι επιτυχία για μια πόλη όπως το Σχηματάρι να έχει μια ομάδα στην εθνική κατηγορία. Αν μπορέσουμε στη συνέχεια να πάρουμε τέτοιες νίκες σαν κι αυτή ευχαρίστως να ανέβουμε και στη βαθμολογία. Ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι ένα ντέρμπι. Κρίθηκε το παιχνίδι στις λεπτομέρειες. Καλή συνέχεια στην Λαμία εύχομαι τα καλύτερα.

Οι συνθέσεις
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γιάννης Σοφογιάννης): Μαντζούκας, Τριανταφυλλίδης, Σέττος 19, Πάππος 10, Ρουμελιώτης 12, Παπαργυρόπουλος 12, Φύκας 4, Ζερντίτσκι, Φούντας, Δαχρετζής 3, Κατράνας 11, Παπανικολάου.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Γιάννης Τσαούσης): Ζήμπρας, Πανταζής 22, Θωμάς 4,Γκρινιάρης 19, Κολοβός 4, Κώνστας 9, Φλώτσιος 7, Κουτής, Αγγελέτος 2, Τσιριμέκος, Γυφτονικολός 9, Μαρμαρινός.