Home / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Α ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ: Νέο Κρίκελλο-Αστέρας Σταυρού 3-0

Α ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ: Νέο Κρίκελλο-Αστέρας Σταυρού 3-0

Α ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ:
Νέο Κρίκελλο-Αστέρας Σταυρού 3-0
Ρεπορτάζ: Ντίνος Καρανίκας

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ανανεωμένη ομάδα του Νέου Κρικέλλου πιάνοντας καλή απόδοση απέναντι στον Αστέρα Σταυρού. Το ματς έγινε στο ουδέτερο γήπεδο της Ηράκλειας μιας και η φυσική έδρα του Νέου Κρικέλλου είναι κλειστή λόγω έργων. Η ομάδα του Γιάννη Αποστόλου είχε από το ξεκίνημα τη πρωτοβουλία των κινήσεων μέσα στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας τις πιο πολλές τελικές προσπάθειες. Ο Αστέρας Σταυρού με πολλά προβλήματα στην αμυντική γραμμή δεν κατάφερε να κρατήσει μακριά από την εστία του τον αντίπαλο. Όπως επίσης η ομάδα του Σταυρού έμεινε μακριά και από τη δημιουργία φάσεων. Απέναντι στην πρώην ομάδα του αγωνίστηκε ο αριστερός μπακ του Σταυρού Γιώργος Τσιγκόλης όπως και ο νυν προπονητής του Θανάσης Αργύρης ήταν πέρυσι στον πάγκο του Νέου Κρικέλλου.

Φάσεις και γκολ
   Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι όταν  μετά από ατομική προσπάθεια το σουτ του Μάλλιου πέρασε ελάχιστα άουτ στο 12ο λεπτό. Ένα λεπτό μετά λάθος διώξιμο του Βλάχου ο Σκαρλάτος έκλεψε τη μπάλα και σούταρε άουτ. Στο 15΄νέο λάθος από τον Βλάχο στο κέντρο της άμυνας του Αστέρα Σταυρού ο Καραπέτσας έγινε κάτοχος της μπάλας και με δυνατό ψιλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον Sow ανοίγοντας το σκορ (1-0). Στο 19′ ο Καραγιάννης έστρωσε στον Γκούρλια με τον τελευταίο να πιάνει το δυνατό σουτ στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο Λάιος Σ. σούταρε έξω από τη περιοχή ο Sow απέκρουσε με διπλή προσπάθεια. Στο 25΄εκτέλεση φάουλ του Τζουάνα από δεξιά απευθείας άουτ η μπάλα. Τελευταία καλή στιγμή για το πρώτο ημίχρονο ένα σουτ που επιχείρησε ο Νάσιος ανάγκασε τον Sow να αποκρούσει ενστικτωδώς.  Το πρώτο μέρος βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 1-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα εξελίχθηκαν ιδανικά για το Νέο Κρίκελλο. Αρχικά πέτυχε γρήγορα το γκολ που του εξασφάλισε τη νίκη ενώ στη συνέχεια ήταν η μόνη ομάδα που δημιούργησε κι άλλες φάσεις. Ο Αστέρας Σταυρού προσπάθησε χωρίς όμως να βρει κάποιο γκολ που θα έδινε νέο ενδιαφέρον στο ματς.  Στο 46΄ο Σκαρλάτος πάσαρε δεξιά στον Νάσιο ο οποίος ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και με δυνατό πλάσε έκανε το 2-0. Ένα λεπτό μετά ξανά ο Σκαρλάτος θα ξεφύγει από δεξιά μπήκε στη περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Στο 60΄ο Σκαρλάτος σούταρε απέκρουσε αρχικά ο Sow στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Καραπέτσα κι αυτός την έστρωσε στον Σκαρλάτο για να διαμορφώσει με κοντινό σουτ το 3-0. Στο 62΄καλό σουτ του Γκούρλια με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.  Στο 67΄σέντρα του Σκαρλάτου ο Νάσιος πήρε τη κεφαλια με τον Sow να μπλοκάρει. Τελευταία καλή στιγμή στο ματς ένα σουτ του Ζαλαώρα που πέρασε άουτ.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Παπακωνσταντίνου ενώ άριστες υποδείξεις είχαν οι βοηθοί του κ. Βλαχογιάννη και Πετεινός.

Οι δηλώσεις:
 Γιάννης Αποστόλου (προπονητής Νέου Κρικέλλου): << Σήμερα ξέραμε πως είχαμε έναν αντίπαλο που θα έπαιζε κλειστή άμυνα. Δουλέψαμε καλά την εβδομάδα για να μπορέσουμε να διασπάσουμε την άμυνα. Νομίζω είδατε είχαμε καλή κατοχή μπάλας. Μας ήρθε σε μια στιγμή ένα γκολ ελευθερώθηκαν τα παιδιά και νομίζω το δεύτερο ημίχρονο ολοκληρωτικά μας ανήκει. Βγάλαμε πίεση στον αντίπαλο και έτσι σημειώσαμε το δεύτερο τέρμα. Πιστεύω αν ήμασταν λίγο πιο ήρεμοι και λίγο πιο εύστοχοι θα μπορούσε το σκορ να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις. Εγώ από τα δικά μου παιδιά είμαι ευχαριστημένος. Σαφώς είναι μια καινούργια ομάδα και γίνεται μια καινούργια προσπάθεια αλλά θέλουμε χρόνο. Τέτοια αποτελέσματα και τέτοια εικόνα που είχε η ομάδα μέσα στη Μαλεσίνα είναι ο χρόνος υπέρ μας. Μπορούμε και δουλεύουμε με ηρεμία. Ακόμη τώρα δεν έχει συγκεντρωθεί όλο το υλικό. Έχουμε απουσίες, τραυματίες παιδιά που δουλεύουν. Αλλά είμαι ευχαριστημένος από τη προσέλευση των παιδιών από το πάθος και τη διάρκεια που έχουμε σαν ομάδα. Νομίζω από τη καλή προσπάθεια που γίνεται από τα παιδιά και τη πειθαρχία που υπάρχει ότι η ομάδα θα είναι ανταγωνιστική στο πρωτάθλημα και θα κάνει μια αξιοπρεπέστατη πορεία. Ο κόσμος χαίρεται για το ποδόσφαιρο που προσπαθεί να παίξει η ομάδα. Δεν κατεβαίνουμε απλά για να πάρουμε αποτέλεσμα και να αμυνθούμε. Θέλουμε να παίξουμε. Έχουμε μια ομάδα που από το κέντρο και μπροστά είναι γρήγορη. Όταν αυτά τα παιδιά βρεθούν η πορεία θα είναι ακόμη καλύτερη. Ευχαριστώ τα παιδιά για τη προσπάθεια που έκαναν. Να ευχηθώ στον Σταυρό ότι στόχους έχει. Είναι μια δύσκολη χρονιά σαφώς κι εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ομάδα μου. >>

Θανάσης Αργύρης (προπονητής Αστ. Σταυρού): << Μια ήττα με 3-0 δυστυχώς για άλλο ένα Σάββατο κάναμε τραγικά λάθη στην άμυνα. Όπως είδατε τα δύο τέρματα που δεχθήκαμε ειδικά το ένα έρχεται από σοβαρό λάθος του αμυντικού που δεν μπόρεσε να τη βρει τη μπάλα και να διώξει σωστά. Το δεύτερο γκολ που δεχθήκαμε θεωρείται παρόμοιο λάθος και πήγε 2-0 το αποτέλεσμα. Μετά δεν γυρνάει το σκορ. Κι ύστερα απέναντι σε μια ομάδα όπως το Νέο Κρίκελλο το οποίο έχει ποιοτικούς παίκτες. Επειδή έτυχε πέρυσι να είμαι προπονητής στο Νέο Κρίκελλο είδα μια ενδεκάδα αλλαγμένη στα 10 από τα 11 παιδιά. Έχει πάρει παίκτες πολύ καλούς. Νομίζω πέρα από τα λάθη μας κέρδισε δίκαια. Για μας όλα είναι δύσκολα. Βλέπεται ότι είναι νεαροί παίκτες χωρίς εμπειρίες. Εμείς θα πολεμήσουμε. Εν γνώσει μας ξέρουμε τι υλικό έχουμε. Μα αυτό θα δουλέψουμε και θα προσπαθήσουμε να πάρουμε θετικά αποτελέσματα. >>